آموزش نگهداری گل فوشیا و روش های کاشت و تکثیر فوشیا ( گل آویز)

گل فوشیا که گل آویز نیز نامیده می شود از جمله گل های محبوب و زیبای موجود در آپارتمان های ایرانی است. در این مطلب، روش های پرورش و نگهداری گل فوشیا به همراه سایر نکات کاشت این گیاه در منزل برای شما علاقه مندان قرار گرفته است.

قلمه زدن گل فوشیا

بهترین روش تکثیر گل فوشیا  قلمه زدن می باشد. برای این کار از یک چاقوی تیز کمک بگیرید. خاکی از ماسه یا پیت ماس و پرلایت انتخاب کنید. در این ترکیب باید نسبیت ۵۰ به ۵۰ رعایت شود. برای تهیه این خاک باید ۵۰ درصد پرلایت را با ۵۰ درصد ماسه یا پیت ماس استفاده کنید. برای هوادهی خاک و همچنین شکسته شدن بافت ناهمگن خاک، از الک کردن استفاده می شود. اگر چه این قلمه را در خاک تهیه شده می گذارند اما در صورت تمایل می توانید ترتیبی دهید تا مراحل ریشه دار شدن گیاه در آب سپری شود. البته گیاه گل آویزی که در آب ریشه دار می شود، دارای ریشه ای شکننده و رشدی ضعیف خواهد بود.
زمان گلدهی برای قلمه گیری مناسب نیست. چون ساقه های گلدار برای ریشه دار شدن نیاز به طی کردن مدتی طولانی دارند و بعد از ریشه دار شدن، رشد کندی از خود نشان می دهند. اواخر پاییز و آغاز فصل بهار فرصت مناسبی برای قلمه گیری است و اواسط سال منجر به قلمه هایی با بافت چوبی می شود. در فصل زمستان، گیاه رشد کندی را سپری می کند و از این رو دارای رکود در رشد است.
اگر قصد دارید در فصل زمستان دست به تکثیر گل فوشیا بزنید، بهتر است در این فصل قلمه را از نوک گیاه انتخاب و برش دهید.

تکثیر با بذر

با پژمرده شدن گل های آویز، بذرها رونمایی می شوند. زمانی که گل ها خشکیده می شوند، در قسمت پایه گل میوه هایی به رنگ ارغوانی تیره یا مشکی تشکیل خواهند شد. این میوه ها تا زمانی که پوستی صاف و شاداب دارند، قابل جدا شدن هستند. زمانی که شادابی این پوسته از بین می رود، استفاده از میوه خیلی مقدور نیست و جوانه زنی به به سهولت انجام نمی گیرد. میوه های شکل گرفته راباید با نوک تیزی چاقو تکه کرد و آن گاه بذرها را از آن بیرون کشید. بهتر است اطراف این بذرها را با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید.

بذر تمیز به راحتی جوانه می زند و رشد سریع تری را نیز به دنبال دارد. با شستن و بیرون کشیدن غلاف بذرها، آن ها را بر روی پارچه ای خشک برای گرفته شدن آب قرار می دهند. بذرهایی که از نظر شکل ظاهری گرد و دایره وار هستند، شرایط مناسبی برای پرورش و نگهداری گل فوشیا دارند. معمولاً بذرهای مسطح، شرایط لازم برای جوانه زدن را ندارند و اگر جوانه بزنند، دارای رشد کندی هستند.

برای نگهداری گل فوشیا, فاصله لازم را رعایت کنید. بهتر است قبل از کاشت این بذرها را به مدت ۲ تا ۳ هفته در مکانی بدون نور و سرد قرار دهید. سپس آن ها را بکارید. این مدت نگه داری هر قدر بیشتر باشد، جوانه زنی گل فوشیا کمتر نتیجه بخش خواهد بود. در زمان کاشت بذر گل آویز باید به رطوبت خاک و رطوبت هوا توجه داشته باشید. برای حفظ و نگهداری گل فوشیا بهتر است در زمان کاشت بذر، روی گلدان را با پلاستیک سوراخ بپوشانید تا اتلاف رطوبت انجام نگیرد.

در دوران نگهداری گل فوشیا, این پلاستیک باید با سطح خاک گلدان برخورد نداشته باشد. سطح کشت بذر فوشیا باید در این دوران مرطوب باشد. برای جوانه زنی این بذرها به دو هفته تا چهار ماه نیاز دارید. بسیاری از پرورش دهندگان برای جلوگیری از شدت نور در طی روز چند لایه روزنامه بر روی سطح کشت می گذارند. این مسئله نور ملایم را برای آن ها فراهم می کند. برای رشد بذرها باید دمای ۲۱ تا ۲۳ درجه را در محیط داشته باشید. جوانه زنی فوشیا خبر از زمان دسترسی به نور می دهد. بعد از جوانه زنی، پوشش روی گلدان را بردارید تا نور لازم به شکل غیر مستقیم بر روی گیاه تابیده شود. این گیاه در طی روز باید از ۶ تا ۸ ساعت نور غیر مستقیم بهره مند شود. با رسیدن جوانه ها به ارتفاع ۷ الی ۱۰ سانتی متر می توانید آن ها را به محلی بزرگ تر انتقال دهید.