تجهیزات و لوازم گلخانه

برای اجرا و بهره برداری از گلخانه  تجهیزات ذیل مورد نیاز می باشد .

۱٫ هیتر :  یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز در گلخانه ها می باشد. که برای گرم کردن  گلخانه های سنتی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد .

۲٫ فن : یکی از موارد اصلی استفاده از فن گلخانه ای این است که با نصب آن می‌توانید رطوبت گلخانه ها را به شکل موثری کاهش داد. علاوه بر این، دستگاه فن گلخانه ای را می‌توانید برای عبور و گردش هوا هم نصب و استفاده کرد . تجهیزات فن گلخانه ای هم به عنوان مبرد و برای خنک‌تر کردن هوای محیط‌های گلخانه ای، و نیز برای تهویه آن استفاده می‌شود.

۳٫ پد : سیستم خنک کننده پد و فن یک سیستم سرمایشی می باشد که جهت خنک کاری گلخانه های  مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پدهای سلولزی مرطوب می شود. سیستم خنک کننده ی پد و فن موثرترین روش برای خنک کردن سالن های گلخانه ها در مناطق خشک و نیمه خشک است. به سیستم پد و فن، خنک کننده ی رطوبتی هم گفته می شود چون اساس کار این سیستم ها رطوبت می باشد. 

۴٫ سیستم شیدینگ : ( توری سایه بان – شید سایه انداز – شید گلخانه )

توری گلخانه برای پوشش دهی گلخانه ها جهت سایه اندازی و کاهش دمای گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. انواع توری یا شید گلخانه از نظر درصد سایه اندازی به سه نوع ۳۰، ۵۰ و ۸۰ درصد سایه اندازی تقسیم بندی می شوند.

۵٫ مه پاش : رطوبت و دمای مناسب از مهم ترین عوامل در احداث یک گلخانه ی مدرن می باشد. استفاده از سیستم مه پاش  کارآمد ترین روش جهت کنترل دما و رطوبت در گلخانه می باشد که امروزه مورد توجه گلخانه داران قرار گرفته است.

سیستم مه پاش که به آن سیستم فوگر (fogger) نیز می گویند، یک دستگاه بسیار کاربردی جهت تأمین رطوبت و دما و در اصل خنک سازی فضاهایی نظیر گلخانه های پرورش گل و گیاه، سالن های پرورش قارچ و سالن های پرورش دام و طیور می باشد.

۶٫ اتوماسیون : به دلیل محدودیت های منابع آبی که کشورهمواره با آن روبه رو بوده نیاز به گلخانه ها بیش از پیش گردیده است و توسعه کشت گلخانه ای می تواند به صورت یک راهکار مناسب باشد.ازطریقسیستم کنترل گلخانه می توان به این مهم دست یافت.از طریق سیستم کنترل هوشمند گلخانه ( سیستم اتوماسیون گلخانه) می توان کلیه پارامترهای آب و هوا را توسط دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای آب و دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای هوا به صورت آنی از طریق اینترنت و SMS و سیستم های ارتباطی دیگر مانیتورینگ و کنترل نمود، همچنین امکان نمایش از طریق نمایشگر دستگاه ها امکان پذیر می باشد، یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه ارائه گراف ها و نمودار های مربوط به پارامترها می باشد. از طریق ابزارهای کنترلی ( پورت کنترلرها ) می توان نسبت به خاموش و روشن نمودن دستگاه ها اقدام نمود و کلیه تجهیزات گلخانه را به صورت ریموت کنترل نمود. کلیه فعالیت ها به صورت اتوماتیک و دستی توسط کارشناس گلخانه قابل انجام می باشد.به عنوان مثال از طریق سیستم اتوماسیون گلخانه می‌توان نسبت به اندازه‌ گیری دما و رطوبت و کنترل آن اقدام نمود.

۷٫ نایلون : مهمترین خصوصیت پوشش گلخانه این است که بیشترین مقدار نور و حرارت آفتاب را از خود عبور ‏داده و به گیاه برساند. در هیچ یک ازانواع پوششها انتقال نور و حرارت صد درصد نیست زیرا در ‏هر حال مقداری از نور، منعکس شده و یا جذب پوشش می شود. بین پوششهای مختلف شیشه ‏از نظر عبور نور مقام اول را دارد و نایلون گلخانه بعد از شیشه در مقام دوم قرار دارد‏ .

۸٫ سیم گالوانیزه : مفتول گالوانیزه همان مفتول سیاه است که فراینده گالوانیزه شدن روی آن صورت می گیرد. این نوع مفتول با توجه به مزایای بالا اعم از مقاومت در برابر خوردگی، سایش و زنگ زدن،نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری آسان کاربردهای فراوانی دارد  . این نوع مفتول گرچه قیمت بالا تری نسبت به موارد مشابه دارد اما با توجه به طول عمر بالا کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد .